Staż studentów KPSW w w placówkach medycznych w Republice Czeskiej

Staż studentów KPSW w w placówkach medycznych w Republice Czeskiej

Od 4 do 16 czerwca 2017 grupa 20 studentów drugiego roku pielęgniarstwa Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze zrealizowała staże w placówkach medycznych w Republice Czeskiej. Praktyki zostały zorganizowane przez partnerów KPSW w projekcie „Transgraniczne kształcenie studentów kierunków medycznych” – Średnią i Wyższą Szkołę Medyczną z Trutnova. Wiodącym tematem praktyk było pielęgniarstwo pediatryczne.  przygotowywały się do wyjazdu w pracowni pediatrycznej w uczelni macierzystej, która została oddana do użytku w marcu 2017.

W pierwszym dniu pobytu studentek w Czechach oficjalnie otwarto pracownię intensywnej terapii w szkole partnerskiej. Wstęgę przecięli pracownicy projektu ze strony polskiej: dr n. med. Wioletta Palczewska, mgr Teresa Gola, mgr Kamila Biniek. W tym dniu studenci wysłuchali ponadto dwóch wykładów z zakresu pediatrii. Jeden dotyczył przyczyn biegunek u dzieci, drugi - kalendarza szczepień obowiązującego w Republice Czeskiej.

6.06.2017 studenci zwiedzili szpital pediatryczny w miejscowości Hradec Kralowe. Młodzież była pod wielkim wrażeniem wyposażenia oddziałów oraz zaplecza socjalnego jaki mają pielęgniarki.

Większość zajęć praktycznych z nauczycielami czeskimi zrealizowana została w szpitalu w Trutnowie. Studenci, w podziale na cztery grupy, pracowali rotacyjnie na oddziałach:  dziecięcym, chirurgicznym, chorób wewnętrznych i OIOM-ie, neurologicznym
i rehabilitacyjnym. Zwiedzili blok operacyjny i centralną sterylizację szpitala. Grupy były wspierane przez 2 tłumaczy. W trakcie zajęć na każdym oddziale studenci skupiali się na przypadkach dotyczących dzieci.

14.06.2017 zorganizowana została wizyta studyjna w uzdrowisku Jańskie Łaźnie. Tam cała grupa została bardzo mile powitani przez przełożoną uzdrowiska, zwiedziła oddział rehabilitacji dziecięcej i oddział dla dorosłych. Padło bardzo dużo miłych słów o absolwentach KPSW pracujących w tym ośrodku wypoczynkowym. Pod koniec wizyty przedstawiono prezentację na temat historii Jańskich Łaźni a każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

Opiekun grupy po stronie polskiej mgr Maria Bąk stwierdziła, że „studenci KPSW wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem w pracy z pacjentem, wykazywali dużą empatię w stosunku do swoich podopiecznych , chętnie współpracowali z personelem oddziału. Pacjenci byli bardzo zadowoleni z ich opieki. Wszystkie zabiegi, które wykonywali przy pacjentach wykonywane były zgodnie z zasadami i bardzo profesjonalnie.”

W ocenie opiekuna polskiej grupy staż zaoferował studentom wiele pozytywnych doświadczeń na polu zawodowym, a także wzmocnił ich kompetencje interkulturowe, co jest bardzo ważne w pracy dzisiejszych pielęgniarek.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
instagram
instagram
instagram