Studenckie seminarium naukowe: Willa „Wiesenstein” jako salon literacki

Studenckie seminarium naukowe: Willa „Wiesenstein” jako salon literacki

Studenckie seminarium naukowe: Willa „Wiesenstein” jako salon literacki

Miejsce: Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, 13.04.2015 r.

Organizatorzy: prof. dr hab. Edward Białek PWSZ Wałbrzych, doc. dr Józef Zaprucki KPSW Jelenia Góra,  Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” Jelenia Góra Jagniątków

Koncepcja seminarium została opracowana przez pracowników naukowych germanistyki jeleniogórskiej i wałbrzyskiej doc. dra Józefa Zapruckiego i profesora dra hab. Edwarda Białka. Głównym założeniem tego naukowego spotkania  jest z jednej strony integracja braci studenckiej z dwóch różnych miast Dolnego Śląska a z drugiej wzbudzenie zainteresowania ojczystym regionem i jego dziedzictwem kulturowym wśród studentów filologii germańskiej, którzy z racji tego kierunku studiów są niejako predestynowani do tego, by poznawać i naukowo rozpoznawać wspólne dziedzictwo kulturowe Śląska i na tej bazie tworzyć oraz replikować podwaliny dolnośląskiej tożsamości regionalnej.

Motyw willi „Wiesenstein” jest nie tylko doskonałym naukowym pretekstem do zgłębiania  niezwykle burzliwej historii tego miejsca, lecz daje także studiującym język obcy możliwość zweryfikowania i pogłębienia swej kompetencji językowej. W tym kontekście ogromnie cennym wydaje się fakt, że seminarium może odbyć się w tym estetycznie tak bardzo wysublimowanym, posiadającym niepowtarzalną aurę interieur jak Muzeum Miejskie DGH w Jagniątkowie, co niewątpliwie wesprze intelektualne dokonania studentów i ich opiekunów naukowych oraz zapewni im niezapomnianie przeżycia estetyczne.

Przygotowane przez studentów i naukowców referaty będą dotyczyć nie tylko historii samej willi jako miejsca twórczej aktywności pisarza i dramaturga Gerharta Hauptmanna lecz także jej roli salonu literackiego, grupującego sławnych przedstawicieli świata nauki, sztuki i polityki.    

Program seminarium

9.30 –  powitanie: Julita Zaprucka, prof. Edward Białek, zwiedzanie muzeum

10.00 – wyjście na wędrówkę górską „Śladami Gerharta Hauptmanna” – prowadzi przewodnik sudecki i student KPSW Robert Śliwa  (w przypadku złej pogody projekcja filmu)

13.00-13.30 – powrót i obiad w DW Koralowa Ścieżka

14.00 – sesja - referaty studentów filologii germańskiej PWSZ w Wałbrzychu i KPSW w Jeleniej Górze

15.30 -16.00 przerwa na kawę

16.00 – podsumowanie i dyskusja

17.00 – zakończenie seminarium

instagram
instagram
instagram